Mājas mīluļa slimība rada papildus rūpes, kuras īpašniekam ir grūti pārvarēt. Cilvēki ir aizņemti, strādā, mācās, tāpēc dažreiz ārsta piedāvājumā ir dienas stacionārs. Daudzus tas biedē. Īpaši, ja runa ir par kaķi. Saimnieks šaubās: vai nepazīstami cilvēki varēs nomierināt viņa pūkaino kompanjonu, atrast kopēju valodu, nodrošināt aprūpi, glāstus, pie kā ir pieradis kaķītis.
Ārstēšanas principi ir vienādi gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Kad ir nepieciešama regulāra ārstniecības preparāta ievadīšana, stāvokļa kontrole, savlaicīga reanimācijas pasākumu sniegšana, cilvēku ievieto slimnīcā. Tādiem pašiem mērķiem kalpo stacionāra nodaļas, kuras piedāvā veterinārā klīnika. Slims kaķis ātrāk izveseļosies speciālista uzraudzībā. Viņam palīdzēs izvairīties no sarežģījumiem, atbrīvos no saslimšanas nepatīkamajām sekām.
Kaķim ar insultu nepieciešams dienas stacionārs
Starp daudzajām veselības problēmām ir tādas, kuras grūti izārstēt mājās. Jāsagatavo mazais pacients operācijai, jāseko, vai šuves normāli, sadzīst, jāveic intensīvā terapija, sarežģīta diagnostika – nākas braukt pie veterināra. Bet ja nu šādi pasākumi nepieciešami vairākas reizes dienā?
No insulta un mikroinsulta cieš ne tikai cilvēki. Galvas smadzenes – sarežģīts orgāns un mazākās darbības izmaiņas noved pie neatgriezeniskām sekām. Smadzeņu šūnas slikti pārcieš pat īslaicīgus asinsrites traucējumus, ātri iet bojā un praktiski neatjaunojas. Savlaicīgi novērtēt simptomus – nozīmē izglābt kaķim dzīvību. Mikroinsulta gadījumā, tiek bojāts nenozīmīgs laukums, asinsrite ātri atjaunojas. Savlaicīga ārstēšana pilnībā atjauno smadzeņu funkcijas. Galvenais – nepalaist garām šo momentu. Vēlāka slimības diagnosticēšana var novest pie invaliditātes.
Pastāv vesela rinda iemeslu, kuri provocē patoloģijas attīstību:
Liekais svars.
Trekns ēdiens.
Maza fiziskā aktivitāte.
Helminti.
Ar augstu temperatūru pārciestās infekcijas.
Asinsspiediena traucējumi.
Sirds, asinsvadu patoloģijas.
Ilglaicīgs stress.
Traumas, kuras skārušas galvas un muguras smadzenes.
Saindēšanas ar indēm, kuras ietekmē asinsvadu sieniņas.
Ļaundabīgi audzēji.
Nieru nepietiekamība.
Autoimūnās slimības
Īpašam riskam tiek pakļauti kastrēti un veci dzīvnieki. Hormonālās pārmaiņas noved pie rakstura izmaiņām, padara kaķi mazkustīgu, tendētu aptaukoties. Imunitāte novājinās, holesterīns padara asinsvadus neelastīgus.
Pastāvīga palīdzība palīdz izdzīvot
Vispirms ir nepieciešams savlaicīgi atpazīt bīstamās pazīmes. Simptomātika ir dažāda, prognozēt, kā notiks nelaime nav iespējams. Tikai saimnieku mīlestība, novērošana, vērīga izturēšanās ļaus pamanīt uzvedības izmaiņas, Jūsu kaķīša pašsajūtu. Pirmām kārtām jāpievērš uzmanība acu zīlīšu formai. Parasti insults, ir vienpusīgs, tāpēc viena acu zīlīte sāk atpalikt reaģējot uz gaismas fona izmaiņām. Atšķirības lielums starp labo un kreiso acu zīlīti – signāls pēc steidzamas ārstu palīdzības.
Citas pazīmes var būt:
Neraksturīga agresija vai vienaldzība.
Nekontrolēta urinēšana.
Vemšana bez jebkāda cēloņa.
Samaņas zaudēšana.
Gaitas izmaiņas.
Pastāvīga galvas noliekšana uz vienu pusi.
Krampji.
Paralīze.
Pēkšņa aizmāršība (kaķis nevar atrast bļodiņu, baidās no saimnieka kā no svešinieka).
Bieža elpošana.
Asinsizplūdums vienā acī.
Vājums.
Nespēja normāli sakošļāt barību.
Apetītes zudums.
Miegainība.
Bailes no gaismas.
Ārstēšana
Ārstēšanas būtība ir novērst slimības cēloņus. Jo ātrāk atjaunosies normāla asinsrite – jo mazākas būs sekas. Kāpēc vieglāk ir rūpēties par dzīvniekiem klīnikā, ievietojot tos dienas stacionārā? Tāpēc, ka nepieciešama infūzijas terapijas veikšana. Tā ir regulāra intravenozās sistēmas izmantošana. Tiek ievadīti speciāli preparāti, kuri nostiprina asinsvadu sieniņas, kas uzlabo asins plūsmu, atbalsta nervu sistēmu. Vienlaicīgi tiek veikta pamatslimības ārstēšana, atbalstīti kaķīša spēki.
Ārsts veiks analīzes, novēros pacientu. Klīniskās ainas izmaiņas bieži prasa papildus līdzekļus: antibiotikas, pretvemšanas preparātus, nomierinošās zāles, diurētiķus. Smagos gadījumos, kad dzīvniekam trūkst elpas, izmanto oksigenoterapiju.
Savlaicīgi veikt injekcijas, uzstādīt intravenozās sistēmas, izsekot dzīvnieka kopējo stāvokli, vieglāk ir kvalificētai veterinārajai medmāsai. Ja dzīvnieka īpašniekam nav nepieciešamās izglītības, intravenozo sistēmu uzstādīšanas iemaņu, labāk atstāt mīluli stacionārā.
Insults kaķiem atstāj izredzes uz izveseļošanos, ja savlaicīgi tiek apmeklēta veterinārā klīnika “Ami’s”. Lai noformētu pūkainā pacienta atrašanos stacionārā, nepieciešami dokumenti par profilaktiskajām potēm. Mēs ievērojam piesardzības pasākumus, lai nepieļautu papildus infekcijas, nodrošinām Jūsu mazos draugus ar pastāvīgu novērošanu, visām nepieciešamajām zālēm.
Comments