top of page

Mutes dobuma kopšana: kā pieradināt mīluli tīrīt zobus

Rūpīga mutes dobuma kopšana mūsu mājdzīvniekiem ir nepieciešama tikpat, cik cilvēkiem. Viņi cieš no līdzīgām smaganu un zobu slimībām: kariesa, paradontozes. Tas ir saistīts ar nepareizu uzturu. Mīkstās barības nesniedz košļājamajam aparātam adekvātu slodzi, pie kuras plēsējdzīvnieki ir pieraduši savvaļā. Tāpēc rūpes par suņu un kaķu mutes stāvokli gulst uz saimnieku pleciem.

Zobu aparāta veselības saglabāšanas principi ir vienādi visiem. Barība ir jāizvēlas, ņemot vērā četrkājainā drauga dabiskās vajadzības. Tām jāsatur pietiekami daudz kalcija, dzīvnieku olbaltumvielu, vitamīnu. Emaljas pasargāšanai, aizsardzībai pret zobu aplikumu, zobakmens nogulsnēšanos, smaganu nostiprināšanai, ir speciāli līdzekļi, kurus izstrādājuši veterinārie speciālisti.

Ārsts, ar kuru Jūs sazināsieties klīnikā, vienmēr nāks palīgā, sniegs detalizētu konsultāciju, paskaidros, kā pareizi pieradināt mājdzīvnieku pie higiēniskajām manipulācijām. Liela nozīme ir labas zobu sukas izvēlei. Tai ir jābūt pietiekami mīkstai, jānodrošina komfortablas izjūtas, jāsaglabā gļotādas veselums. Izmēru izvēlās atbilstoši purna lielumam.


Regulāri apmeklējot klīniku, noteikti apmeklējiet veterināro stomatologu. Profilakse – labākais veids, kā apkarot dzīvnieku mutes dobuma slimības.



Kā pieradināt mīluli tīrīt zobus

Galvenais mīloša saimnieka morālais aspekts – pacietība. Jums būs nepieciešami glāsti, neatlaidība, spēja pārvērst procedūru spēlē, padarīt to patīkamāku. Dažreiz pieradināšana ilgst dažas nedēļas. Miermīlīgie mājdzīvnieki, kuri uzticas saviem saimniekiem, pierod ātrāk.

Nevajadzētu censties procedūras veikt pašiem, ja Jums ir nikns sargsuns, kurš var iekost pat saimniekam. Šādi gadījumi prasa profesionāla vetārsta iejaukšanos.


Lai atvieglotu procesu, rīkojieties pēc šādas shēmas:
  • Izvāriet zivs vai gaļas buljonu. Samitriniet ar to roku, iedodiet mīlulim to nolaizīt. Pamēģiniet paberzēt dzīvnieka zobus ar pirkstu galiem.

  • Sāciet regulāri izpildīt šādu procedūru.

  • Pēc dažiem seansiem, pamēģiniet masēt četrkājainā drauga smaganas ar marles gabaliņu, kurš samērcēts buljonā. Veiciet apļveida kustības, it kā tīrītu zobus.

  • Nopērciet speciālu pastu ar iemīļoto smaržu. No sākuma ļaujiet to nolaizīt no pirksta.

  • Kad suns vai kaķis pierod, mierīgi reaģējot uz šo pasākumu, sāciet tīrīt zobus ar zobu suku.


Apstrāde jāveic apmēram 45 °leņķī, attiecībā pret smaganām. Nevajadzētu veikt manipulācijas ilgāk par minūti. Tas būs pietiekami, lai noņemtu zobu aplikumu, ēdiena paliekas, aizsargātu emalju pret zobakmens nogulsnēm.


AMIS klīnikas ārsti labprāt palīdzēs mazajiem pacientiem, konsultēs saimniekus par visiem interesējošiem jautājumiem. Dzīvnieku ārstēšana iekļauj sevī regulāras profilaktiskas mutes dobuma pārbaudes. Labs zobu stāvoklis saglabās mūsu četrkājaino draugu veselību.


bottom of page