top of page

Kaķu tārpi: viss, kas kaķu saimniekam jāzina

Jauns vai vecs, iekštelpās vai ārā, jebkuru kaķi var ietekmēt tārpi jebkurā gadalaikā. Tu vari palīdzēt savam draugam, nedaudz labāk iepazīstot šos nevēlamos apmeklētājus, un regulāri to attārpojot...


Ar vārdu “tārpi” mēs domājam tādus parazītu veidus, kuriem ir ieradums atrast mājvietu tava pūkainā drauga vēderā vai zarnās. Jebkura veida tārpi var izraisīt nopietnas veselības problēmas, ar tiem var viegli inficēt arī citus, un daži no tiem var radīt problēmas arī cilvēkiem.




Par laimi, izmantojot tavam kaķim atbilstošāko attārpošanas veidu, parasti ir diezgan vienkārši nepieļaut slimības uzliesmojumu.

 

Tuvāk iepazīsim vaininiekus…


Apaļtārpi

Līdzinās līdz pat 18 cm gariem spageti, parasti novēro kaķēniem un kucēniem. To klātbūtne var radīt palielinātu vēdera apjomu, caureju, vemšanu, novājēšanu un aizkavētu augšanu. Neatkarīgi, kā invāzija notikusi, caur placentu vai ar mātes pienu, parasti invadējies ir viss metiens. Smagas invāzijas gadījumā iznākums var būt letāls. Pieaudzis kaķis var “saķert” apaļtārpus, apēdot to olas tieši vai ēdot grauzējus, putnus un sliekas, kuros ir olas.


Lenteņi

Kaķi, visticamāk, saslimst ar lenteņiem, norijot blusas, tāpēc kaķu un suņu saimniekiem var nākties saskarties ar tiem kopā ar blusu invāziju. Šie garie, plānie tārpi, kas var sasniegt līdz pat 2m garumu, pielīp pie kaķa zarnu gļotādas un to segmentus var pamanīt izkārnījumos, kažokā ap anālo atveri, kas izskatās kā rīsu graudi. Ja arī dzīvnieka veselībai tie parasti lielu kaitējumu nenodara, tie var tikt pārnesti uz cilvēku.


Āķtārpi

Šie mazie caurspīdīgie parazīti nav redzami ar neapbruņotu aci. Tie pieķeras zarnu sieniņām un barojas ar asinīm. Izraisa akūtu vai hronisku mazasinību (sevišķi maziem kaķēniem), caureju ar asiņu un gļotu piejaukumu fēcēs, nespēku, ķermeņa masas zudumu. Jo lielāka invāzija, jo lielāka mazasinības iespēja – svarīgi neatlikt vetārsta apmeklējumu maziem kaķēniem!  Arī cilvēki var saslimt ar āķtārpiem - ejot basām kājām pa inficētu zonu, tārps var iezagties ādā un nonākt  gremošanas traktā!

 

Matgalvji

Mazi pātagas formas tārpiņi, kas apdzīvo resno zarnu, pieķeroties tās sieniņām. Masīva invāzija var izraisīt ūdeņainu caureju, fēces parasti satur gaiši sarkanas, svaigas asinis.

 



Kā var zināt, vai kaķim ir tārpi?


Klīniskās pazīmes ir atkarīgas no invāzijas pakāpes, tās ietver:

  • nespodrs apmatojums;

  • ķermeņa masas un apetītes zudums;

  • augšanas aizkavēšanās;

  • vēders izskatās kā uzpūsts;

  • klepus;

  • vispārējs vārgums;

  • caureja / aizcietējums;

  • vemšana;

  • mazasinība.

 

Attārpošana – vienīgais veids, kā likvidēt sarnu traka tārpus!

Tas ir skaidrs, ka ne kaķu saimnieki, ne paši kaķi nevēlas saskarties ar tārpu invāzijas sekām, tāpēc attārpošanas programmu, lai novērstu šos parazītus veterinārārsti iesaka veikt 2 llīdz 4 reizes gadā - vienlaicīgi attārpojot visus suņus un kaķus, kas dzīvo kopā.


Kaķēni un kucēni ir jāattārpo ar piemērotām prettārpu zālēm ik pēc 2 nedēļām sākot no 2 nedēļu vecuma līdz  nedēļu vecumam. Kuce ir jāattārpo vienlaicīgi ar kucēniem.


Attārpošanas līdzekļi ir pieejami dažādās formās, tostarp tabletes, pilieni, pastas un injekcijas, un ir iespējams arī iegūt kombinētus šķīdumus, kas vienā kursā var cīnīties pret vairākiem tārpu veidiem.



Pirms iegādājies prettārpu zāles – ieteicams konsultējies ar Veterinārārstu! Mēs varam tev sniegt informāciju par piemērotāko metodi un medikamentiem -  atkarībā no kaķa vecuma un šķirnes un no jebkādām iepriekš esošām veselības problēmām.



 

 

Comments


bottom of page